Знаехте ли, че още римляните и древните гърци са миксирали зеленчуци с дресинг и, без да подозират, са дали основата на днешната салата? В една от 1699 година пък британецът Джон Евелин окуражава своите събратя да започнат да похапват сурови зеленчуци.
Известно е също така, че кралица Мария Стюарт активно похапвала варена целина, трюфели и твърдо сварени яйца с горчичен дресинг… преди да бъде осъдена в държавна измяна и обезглавена.
Щатите обаче са тези, които популялизират салатата в края на 19 век. Останалата част на света ги следва, и така салатата става световноизвестно блюдо през втората половина на миналото столетие.
Днес салатата безспорно е едно от най-разпространените и предпочитани предястия.
Нейните разновидности са толкова много, колкото хора има на планетата! Макар и леко да преувеличихме, истина е, че всяка рецепта за салата може да бъде модифицирана спрямо личните предпочитания на нейния кулинар.
Именно с тези модификации се раждат все повече рецепти, попадащи в обширната и безкрайно контрастна фюжън кухня.
Ако обаче сте балканци до мозъка на костите си, винаги ще предпочетете класическите варианти на шопската, гръцката или сръбската салата.
Салата Табуле пък е подходяща за любителите на арабската, в частност ливанската, кухня. Кой би предположил, че комбинацията от булгур (понякога кускус), домати, краставици, ситно нарязани магданоз, мента, лук и чесън + дресинг от зехтин, лимонов сок и сол, е толкова печеливша?
Друга световноизвестна свежест е салата Цезар. Какво участва в нейното приготвяне, научете тук. А ако просто не може да се наситите на салати и всеки ден опитвате нова, редовно кликайте върху Рецепти и избирайте „салата“ от падащото меню на Тип ястие.