Избрано

Лигър

Лигър е хибрид между мъжки лъв и женски тигър. Според научната класификация се причислява към род Panthera, поради принадлежността на родителите към този род. На външен вид прилича на гигантски лъв, с шарки като при тигър.

Цялата публикация „Лигър“

Рис

Един от изчезналите видове на България. Всъщност отделни животни навлизат на наша територия, но сигурни данни за размножаване на вида няма. В миналото е бил многоброен и до началото на ХХ век се е срещал в почти всички наши големи планински масиви: 

  • Стара планина
  • Средна гора
  • Рила
  • Пирин
  • Родопи
  • Витоша
  • Странджа. 

След това е избит напълно! Рисът има интересна биология – потаен, с остро зрение и слух. Може да забележи летящ орел от 4 км и да чуе чупенето на съчки далеч в гората. Катери се леко, а широките му лапи му помагат да тича и в много дълбок и мек сняг. Рисът е най-голямата европейска котка, но е сравнително дребен, спрямо другите представители на семейството. Той мяука и мърка като домашна котка и често звуците издавани от дивите котки, могат да бъдат сбъркани с него. 

Info: http://www.biodiversity.bg/fun_details.php?menu_id=5

Видра

Удивителен бозайник, застрашен на световно ниво. Живее по бреговете на реките, гъсто обрасли с растителност и гори или по скалисти брегове. Може да се наблюдава и ловувайки в морето. Много добър плувец, ловуваш през нощта, ловко улавящ риба, дори и в пълна тъмнина. Именно поради тази причина много животни стават жертва на рибарски мрежи или са убивани от рибарите. Заплахи за вида са загубата на местообитания, замърсяване на водите, водещо до пропускливост на кожата, охлаждане и умиране, както и директно отравяне, строителството на малки ВЕЦ, бракониерство заради ценната кожа на този бозайник. Всички тези фактори са причина видрата да е изчезнала в много страни на Европа. България все още има една от най-стабилните популации на видра, но с много ниска численост.

Мамут

Мамутите (на латински: Mammuthus) са изчезнал род бозайници от разред Хоботни. Притежавали са големи извити бивни (до 4 m) и кътници за стриване на твърда растителна храна. Достигали до 5,5 m височина и тегло до 10 – 12 тона. Северните видове са имали дълга козина. Живели са в периода от плиоцена до холоцена, преди от около 4,5 милиона до 10-12 хил. години в Европа, Азия и Северна Америка. Те са членове на семейство Elephantidae, което включва освен мамутите, също и двата рода на съвременните слонове и техните предци. Съвременници са на праисторическия човек.

Очаква се в близките години да се извършат опити за „възкресяването“ на вида, посредством внасянето на клетъчни ядра от мамут в клетка на слон.

Съблезъб тигър

Саблезъбите тигри (Smilodon), наричани още Смилодони са изчезнал род на големи саблезъби котки. Саблезъбите тигри са живели между 2,5 млн. години до 10 000 години преди новата ера в Северна и Южна Америка.Те се наричат „саблезъби“ заради голямата дължина на техните челюстни кучешки зъби. Въпреки, че разговорно се наричат „саблезъби тигри“, смилодоните не са тясно свързани с тигъра, който принадлежи към друго подсемейство. Смилодонът е член на изчезнало подсемейство Махайродонти (Саблезъби).

В зависимост от вида смилодоните са тежали от 55 до 300 кг. и са били с дължина от 1 до 2,5 m. Имали са сравнително къса опашка, мощни крайници, здрави мускули на врата и дълги кучешки зъби. Значително по-енергични от мечка. Задните крайници са били със силно изградени адукторни мускули, които са помагали на тигъра за стабилност при борба с плячката.

Tигон

Тигон (известен и като тиглон, тион и тигрон) е хибрид между мъжки тигър и женски лъв. Той е по-малък по размери от родителите си, с тенденция към миниатюризация. Въпреки това някои изследователи постигнаха големината на по-дребния родител. На дължина тигонът достига до 2,2 – 2,5 m, а на тегло до 180 – 200 кг.

Цялата публикация „Tигон“

Вълците във фолклора

В много древни митове вълкът е изобразяван като смел, благороден и интелигентен. Най-добрите примери за такива митове са тези на индианците. Вълкът е почитан като тотемно животно в Древен Рим.

В протоиндоевропейското общество вълкът вероятно е асоцииран с класата на воините и терминът е обект на табу деформация (латинското lupus е пример за трансформация на оригиналното протоиндоевропейско *wlkwos). Доста германски и южнославянски лични имена произлизат от думата „вълк“.

Вълците

Вълкът е от семейството Canidae. Домашното куче и Динго също се класират като подвидове на вълка. В миналото вълците са разпространени почти по целия свят, но днес се срещат главно в Северна Америка, Евразия и Близкия Изток. За 2014 година в България има 2024 вълка.