Районът на пандите

Районът на пандите се намира в в провинция Съчуан в град Чънду в Китай. Там има резервати с панди- най-вече с бебета панди, които мпгат да бъдат гледани с часове, защото са много забавни. Националният природен резерват се нарича Уолонг и е разположен в защитена територия.
До тази местност, която се намира в подножието на планината Чионлай, се стига за четири часа път с кола от град Чънду.

Основана през 1963 г., природният парк се разпростира на площ от около 200 000 хектара, заемащи предимно източното подножие на планината. Резерватът е ситуиран в преходната територия между Чинхай, Сечуанския басейн и Тибетската планина. От 2006 г. Уолонг е част от световното природно наследство на ЮНЕСКО.

За съжаление заради многобройните туристически посещения и нарастване наместното население резерватът е изправен пред безпрецедентна заплаха. С помощта на сателитни снимки специалисти са изчислили, че степента на унищожение на парка сега е по-висока, отколкото преди създаването му. Човешкото влияние тук оказва негативно влияние и върху най-голямата ценност на резервата – прочутата популация на гигантски панди, които са застрашени от изчезване.

Около 1600 представителя на видовете гигантската и обикновената, наричана още малка или червена панда, обитават територията на Уолонг . Единственият начин видът да се опази е изграденият в началото на 80-те години на миналия век център за развъждане на панди. Работещите в центъра развъждат представители на вида, след което ги пускат в естествената им среда.

Сред другите им задължения влиза още грижата за пострадали животни, както и задължението да предоставят видове на зоологически градини. Центърът се е превърнал и в учебно заведение, където всеки, който иска, може да се обучава как се развъждат диви животни.

Сред другите представители на фауната в територията на резервата са над 50 вида различни бозайници и 300 вида птици. Общо 29 застрашени вида се пазят в „Уолонг ”. Освен животните тук може да се види и невероятната красота на около 4000 растителни вида, които цъфтят различно през всички сезони на годината. Най-добре е да се посещава в периода от април-май.

За WWF и опазването на природата

Да изградим бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата.

Това е слоганът на WWF – Световен организация за опазване на дивата природа.   Основана през 1961 г., WWF е една от най-големите и най-ефективни международни природозащитни организации, която работи в близо 100 държави.

WWF е единствена по рода си организация, защото присъства както на местно, така и на световно ниво. WWF е в състояние не само да разговаря с пигмеите от племето бака в централноафриканските джунгли, но също така и да обсъжда проблемите с институции като Световната банка и Европейската комисия. Включително защитават и пандите, и използват превантивни мерки срещу тяхното изчезване.

Към какво се стреми WWF?

WWF иска да спре влошаването на околната среда на планетата, за да може в бъдеще хората да живеят в хармония с природата. Това може да се постигне чрез:

* запазването на биологичното разнообразие
* устойчивото използване на възобновяеми природни ресурси
* намаляването на замърсяването и безогледното потребление

За да може WWF да постигне целите си, са възприети следните принципи. WWF:

– е глобална, независима, мултикултурна и неполитическа организация
– ще използва най-добрата съществуваща научна информация, за да решава проблеми и да оценява критично всичките си действия
– ще търси диалог и ще избягва ненужна конфронтация
– ще изгражда конкретни природозащитни решения, като комбинира теренни проекти, инициативи за промяна на политиките, изграждане на капацитет и обучение
– ще включва местните общности и жители в планирането и осъществяването на теренните си програми, като уважава културните и икономическите им интереси
– ще работи за изграждане на партньорства с други организации, правителства, бизнес организации и местни общности, за да подобрява ефективността си
– ще работи по възможно най-ефективния начин и ще използва ресурсите, предоставени от донорите по най-високите стандарти на отчетност.

Началото е преди почти 50 години.

WWF – Световен фонд за дива природа е създаден от британски природозащитници и хора на бизнеса. Всичко започва през 1960 г., когато сър Джулиън Хъксли, известен британски биолог и първи директор на ЮНЕСКО, посещава Източна Африка, за да посъветва организацията на ООН за култура как да опазва биоразнообразието в района.

При завръщането си в Лондон, той публикува няколко статии във вестник „Обзървър”, в които предупреждава британското общество, че скоростта, с която се разрушават хабитати и се изтребват животни е толкова висока, че в следващите 20 години ще изчезне напълно по-голямата част от дивата природа на Източна Африка. Бизнесменът Виктор Столън прочита статиите и предлага подкрепата си, за да се наберат средства за разрешаването на проблема.

Сър Джулиън Хъксли посреща това предложение с ентусиазъм и решава да създаде неправителствена организация заедно с Макс Никълсън – еколог и генерален директор на британска организация за опазване на природата, Питър Скот – основател на тръста Уайлдфаул, и Ги Монфо – директор на голяма международна рекламна агенция.

След няколко месеца, на 11 септември 1961 г., WWF е официално основана и регистрирана като благотворителна организация, базирана в Швейцария.

За почти пет десетилетия WWF се превръща в една от най-големите и най-уважавани независими природозащитни организации в света.

От 1985 г. насам WWF е инвестирала над 1,165 милиарда долара в повече от 11 хиляди проекта в 130 държави. Всичко това е част от кампанията да се спре нарастващото влошаване на околната среда на планетата и да се помогне на човека да живее в хармония с природата.

Основните посоки, в които работи WWF, са промените в климата, горите, сладководните басейни, океаните и бреговете, растителните и животинските видове и токсичните вещества.

Защо избират точно нея?

Вдъхновението за логото идва от Чи-Чи – голямата панда, която пристига в Лондонския зоопарк през 1961 г., точно когато се създава WWF. Основателите на WWF са наясно, че им е нужен силен, разпознаваем символ, който да преодолява всички езикови бариери. Те решават, че голямото, пухкаво животно с тъжни черни очи е идеално за лого.

Първите скици са нахвърляни от британския природозащитник и художник Джералд Уотърсън през 1961 г. Въз основа на тях един от основателите на WWF, сър Питър Скот, нарисува първото лого: „Нуждаехме се от симпатично животно, което е застрашено и обичано от много хора. Трябваше да изглежда добре в черно и бяло, за да пестим при отпечатването”.

Оттогава черно-бялата панда се превръща в символ на цялото природозащитно движение.

Къде работи WWF?

WWF работи в почти 100 страни по света. В момента глобалните природозащитни приоритети са:

Промени в климата и зелена икономика
Пулсът на световния климат движи сезоните и регулира закономерностите във времето. Климатичните промени и глобалното затопляне са проблем на живот и смърт. Увеличаващото се замърсяване на въздуха заплашва оцеляването на природата и благоденствието на хората в цял свят.

Гори
За WWF работят повече от 150 експерти по горите в над 300 проекта по места. Те са подкрепяни от научни анализи и сериозни действия на политическо равнище. WWF изразходва повече от 40 милиона долара всяка година, за да намира решения на проблемите и заплахите, пред които са изправени горите в цял свят.

Води
До 2025 г. две трети от населението на света може да изпитва недостиг на вода. Сладката вода е най-важната съставка за човешкото благоденствие. Като огромен двигател, който работи ден и нощ, водният цикъл и свързаните с него екосистеми поддържат живота на планетата.

Океани и брегове

Океаните покриват 71% от повърхността на земята. Запасите от риба достигнаха най-ниските си равнища в цялата история заради прекомерен улов, недобро управление и загуба на хабитати. WWF работи за устойчивото използване на рибните запаси и за установяването на мрежа от добре управлявани защитени територии в морето, които да покриват поне 10% от световния океан.

Видове
Хиляди видове растения и животни са подложени на нарастваща опасност. Всеки ден загубата на хабитати, незаконната търговия, прекомерния лов, замърсяването и резултатите от климатичните промени и икономическото развитие се отразяват на дивата природа на планетата.

Токсични вещества
Замърсяването с отровни химикали заплашва живота на планетата. Заразени са всички океани и всички континенти от тропиците до някога девствените полярни райони.Related image

Факти

1. Голямата панда вижда добре през нощта, защото има същите зеници като котките.
2. Менюто на пандите е съставено от 99% бамбук
3. В едно денонощие пандата прекарва половината си ден в храннен, а другата половина в сън.
4. 30 ноември е международният ден на пандите.
5. В дивата природа са останали не повече от 2000 гигантски панди плюс още 300, които живеят в зоологически градини.
6. Гигантската панда е тясно свързана с мечките. Червената панда е по-близка до миещите мечки.
7. Токио наема китайски панди срещу 1 милион долара.
8. Китайците са разрешили само 40 панди да напуснат родната им земя
9. Пандите живеят до около 30 години, когато са в плен.
10. Пандите нямат определено място за сън и заспиват там, където са били до този момент.

Информация

 

Голямата панда (Ailuropoda melanoleuca), наричана още бамбукова мечка и пъстра мечка, е чернобял бозайник от семейство Мечкови (Ursidae), който се среща в гористите местности в Западен и Централен Китай. Храни се предимно с бамбук. Преди е била поставяна в семейство Енотови заедно с вида Малка панда, но днес обикновено е класифицирана в семейство Мечки. Имало е предложение тя да се обособи в собствено семейство, наречено Пандови (Ailuropodidae). Аргументи за това са устройството на черепа и на зъбите, които не приличат на тези на мечките. Разпространена е в Китай, обявена е за национално съкровище. Обитава планинските бамбукови гори. Денят на пандата се чества на 30-ти ноември.

Голямата панда достига на дължина 120 -150 см и тежи около 30 до 160 кг. Опашката и е дълга около 12 см. Има отличителна окраска, като козината и е гъста и мръсно бяла. През плешките и предните крака минава широка черна ивица. Задните крака са черни, има черни петънца по ушите и около очите. Храни се предимно с бамбук и може да хваща филизи и листа на това растение с помощта на палецовидно приспособление на предната си лапа.

Разпространение

Йезуитският мисионер и естествоизпитател Арман Давид открива козина и кости от панда през 1869 г. и ги изпраща в Париж, като дава на пандата името Ursus melanoleucus, което означава в превод „черно-бяла мечка“. За първи път европейци се срещат с истинска дива голяма панда по време на експедицията на Валтер Щьоцнер от 1913 – 1915 г. Голямата панда някога е обитавала големи площи в Китай и Бирма, но унищожаването на горите от човека, както и бракониерството, са причина за ограничаване на местообитанията на вида до няколко малки и усамотени бамбукови гори. Те се намират основно в планинските райони в Съчуан в Китай, но също и в съседните области Гансу и Шънси и източния дял на тибетските високопланински области. Пандата е определена за застрашен вид като по-малко от 1000 индивида живеят днес в природата, а около 100 се държат в зоопаркове. Местностите, в които живеят пандите, са защитени от китайското правителство като природни резервати.

Начин на живот и хранене

Голямата панда има тежка походка на земята, но се катери пъргаво по дърветата. Живее поединично освен по време на размножителния период. Голямата панда се храни с бамбукови филизи и корени. С изсичането на бамбуковите гори, пандите стават все по-застрашени от изчезване.

Размножаване

Размножава се в периода март-май, като бременността трае 122 – 163 дни. През август или септември се раждат 1 – 2 малки. Бебетата са много малки, раждат се слепи и имат слабо окосмяване. Тежат само 100 г, като майката се грижи за безпомощното и неподвижно пеленаче като го притиска към гърдите си с големите си предни лапи. Малкото на пандата отваря очите си около 45 дни след раждането си и започва да пълзи след още около 30 дни, когато растежът се засилва. Започва да се храни с бамбук, когато е на 5 месеца, и става самостоятелна на 18 месеца.

Този сайт е част от мрежата от сайтове на училища www.daskalo.com. Направете и вие сайт на вашето училище напълно безплатно.