Полова система

Женска полова система

 е съвкупност от анатомични полови органи при животните и човека. Основните органи на женската полова система са женските полови жлези (яйчници) и матката. Разположени са в долната част на коремната кухина

От физиологична гледна точка се различават следните части:

  1. Възпроизвеждаща част (pars generandi) – към нея принадлежат яйчниците, които са основната част на половия апарат. Женските полови жлези се наричат яйчници. Те са два, с овална форма и големина 4 – 5 cm. Когато жената е в полова зрялост, всеки месец в един от яйчниците узрява една яйцеклетка. Затова жената ражда по едно дете. Възможно е в двата яйчника едновременно да узрее по една яйцеклатка. Тогава се раждат двуяйчни близнаци.
  2. Част за оплождане на яйцето и износване на плода, докато той стане жизненоспособен (pars gestationis) – тръбите, в които става оплождането на яйцето и сперматозоида, и матката, където се поселява и развива оплоденото яйце. Матката е кух орган с форма на круша. Изградена е главно от мускулна тъкан. В нея се развива зародишът. Част от вътрешната ѝ повърхност участва в образуването наплацентата. Плацента се образува само когато жената е бременна. Чрез нея се осъществява връзката между майчиния организъм изародиша. Изграждането ѝ започва през третата седмица от началото на бременността и продължава до края на третия месец. Ако тя не се образува правилно, детето може да се роди с увреждания. Плацентата се свързва със зародиша чрез пъпната връв. Пъпната връв е сноп от кръвоносни съдове, които свързват големия кръг на кръвообращение на майката и кръвообращението на зародиша. Чрез плацентата зародишът получава кислород и хранителни вещества и изхвърля въглероден диоксид и урея с помощта на майчиния организъм.

 

Мъжка полова система

Мъжката полова система  е съвкупност от анатомични органи при животните и човека, която служи за образуване и временно съхранение на мъжките гамети — сперматозоидите, и за тяхното прехвърляне в женския организъм, с цел размножаване. Основните органи на мъжката полова система са мъжките полови жлези и половия член. Мъжките полови жлези се наричат семенници (тестиси).

Органи на мъжката полова система 

 

Семенници 

Семенниците са два, с овална форма. Големината им е 4-6 cm. Левият семенник е по-голям от десния и е разположен по ниско в скротума. Това се дължи на излизащите от семенниците кръвоносни съдове. Покрити са с плътна обвивка и са богато кръвоснабдени. Скротумът обвива семенника, надсеменника и част от семеотводния канал. Кожата му е по тъмна и богата на кръвоносни съдове, нервни окончания и лимфни съдове. Температурата в него е с 2 градуса по-ниска от тази в коремната кухина. Семенниците са изградени от каналчета с обща дължина около 300 m. До раждането семенниците са разположени в коремната кухина. След това преминават в кожена торбичка извън нея. Това е важно условие, за да може с настъпването на полова зрялост в тях да се образуват сперматозоиди. По време на половата зрялост в семениците непрекъснато се образуват сперматозоиди в големи количества. За едно денонощие се образуват около 500 милиона. Чрез половия член сперматозоидите се внасят в женската полова система. Със самостоятелни движения те достигат до зрялата яйцеклетка. Един от тях се слива с нея — извършва се оплождане. Образува се нова клетка.

Сперматозоидите са изградени от главичка с овална форма, която носи цялата наследствена информация, шийка, междинна част и опашка. Опашката е по-дълга от главичката, осъществява активни движения и в началната си част има много митохондрии; играе ролята на двигател на сперматозоида.

Надсеменник Представлява нагънат канал с дължина 6 м. Има форма на качулка и е разположен върху семенника. В него сперматозоидите узряват окончателно и придобиват енергия.

Семеотводен канал Преминава в коремната кухина и се спуска по задната повърхност на пикочния мехур. След това се съединява с отвеждащия канал на семенното мехурче и преминава през простатната жлеза, като се влива в пикочния канал. Дължината му е 40-50 cm.

Пикочен канал Разположен е по долната страна на пениса. Изграден е от 2 сфинктера (кръгови мускули), които служат за задържане на урината в пикочния мехур и не позволяват проникването на микроорганизми в него, и лигавица, която е богата на жлези, отделящи слуз и изпълняващи защитна функция.

Семенни мехурчета Те са чифтен орган с овална форма. Разположени са над простатната жлеза, между пикочния мехур и дебелото черво. Отвеждащите им канали се вливат в семеотводния канал. В тях не навлизат сперматозоиди. Отделят белезникав секрет, който съдържа фруктоза и увеличава подвижността на сперматозоидите.

Семенна течност Съдържа сперматозоиди, секрети на допълнителните полови жлези (семенни мехурчета и простатна жлеза) и други по-малки жлези.

Мъжки полов член –Изграден е от корен, тяло — покрито с тънка подвижна кожа с гънка (препуциум) и главичка. Дължината, твърдостта и обемът му се увеличават значително при полова възбуда.Под действие на половия хормон се развиват вторичните полови белези на мъжа: характерна структура на скелета, по-голяма мускулна маса, по-нисък глас, окосмяване на определени места от лицето, гърдите, половата област и крайниците.

 

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *