„Нов шанс за успех“ 2012 / 2013г.

 

 

60-годишни първолаци търкат чинове в ОУ „Пейо Яворов”

 

16/8/12 •

„Ученици” от кв.”Боровец” сричат и смятат, за да вземат 4 лева джобни, обучават ги по проекта „Нов шанс за успех”

63-годишната Мюмюне Ахмед е в първи клас, нищо, че има 45-годишна дъщеря и 35-годишен син. Вечер, когато се върне от училище, разтваря тетрадката с буквите от азбуката и започва старателно да ги изписва. Семейството й я подкрепя, а за старанието си Мюмюне получава по 4 лева стипендия на ден.

Жената е една от 70-те възрастни, които се ограмотяват по европроекта „Нов шанс за успех”. Обучението се извършва в ОУ „Пейо Яворов” в кърджалийския квартал ”Боровец”. Занятията са почнали от средата на юни. За осъществяването на начинанието са отпуснати 9 000 лева по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси. От школото, което е бенефициент по проекта са организирали информационна кампания за набиране на курсистите, които освен от ромския квартал пътуват и от други населени места на територията на общината.

Възрастните ученици са разделени на шест основни групи според грамотността си. Половината са учили до четвърти клас, но има и напълно неграмотни, които никога не са посещавали училище, поясни директорът на школото Елена Янева. Тя допълни, че на тази база част от тях са разпределени да трупат знания по учебен материал от първи до четвърти клас. По-грамотните пък се обучават по програма за 5-7 клас. Тяхната подготовка ще приключи на 11 септември докато останалите ще се потят над учебниците до ноември. И едните и другите ще получат сертификат за завършен учебен клас.

„По този начин курсистите ще могат да се реализират по-лесно на пазара на труда, тъй като работодателите изискват наличието на  документ, с който да удостоверят, че имат някаква степен на образование. Никой не иска да наема неграмотни на работа. Постоянно идват бивши възпитаници на училището да търсят дубликати, независимо дали са учили до втори ли четвърти клас”, твърди директорката. Според нея средната възраст на  временните „ученици” е 30-40 години. „Без да се лъжем, един от стимулите да идват на училище е паричният. Въпреки това всички са много старателни и напредват бързо, не само тези, които сричат буквите, но и по-начетените от тях” , хвали ги Янева. Тя допълва, че  занятията са по график, първият час започва в 7.45 а последният свършва в 12.15 ч.

За импровизирания учебен процес са наети по трудови договори 19  начални учители. Повечето са преподаватели от ОУ-то, но и ма педагози от други учебни заведения, както и безработни. На всеки учител се плащат по 10 лева лекторски на учебен час като в сумата са включени и удръжките за осигуровки”, изтъкна директорката. Според нея спуснатата от образователното министерство програма е напълно адаптирана към курсистите. Всеки от тях е получил набор-комплект с учебници, тетрадки и други помагала. В програмата са включени изучаването на английски, компютърни  технологии и биология.

Сред най-известните  „ученици” е 60-годишна жена, чиито внуци също учат в училището, само че карат редовни занятия. Тя е горда с трите си дъщери, едната от които учи във филиала на Пловдивския университет в Кърджали. За себе си казва, че се е сбъднала мечтата й да се образова. Тъй като е неграмотна е амбицирана да се научи да пише час по-скоро.

„Всички са много съвестни, ако им се наложи да отсъстват, предупреждават учителите, обаждат се и на мен. От друга страна се радват като малки деца, когато ги хвалят”, казва директорката. „Старателни са, някои се справят по-лесно, на други им е доста трудно. Има поощрения  за най-добрите, но не ни се иска да ги стресираме с оценки”, пояснява преподавателката по български език Снежа Станчева. Колежката й Димитрина Душкова също не пести  хвалебствия за възпитаниците си. Тя обяснява, че курсистите се учат не само да пишат и смятат, но получават знания и за начина на общуване, за толерантността между хората. Тя дори е изумена колко бързо са започнали да споделят и обсъждат на всеослушание лични проблеми. Харесва й готовността им да си помагат взаимно.

„Трудно ми е”, откровен е 57-годишният Цеко Методиев, който е семейно на училище. Докато той се учил да срича, жена му изучава материала за 5-7 клас. „Госпожата е най-добрата”, намесва се Ася Христова, която е работила преди години в бившето АРЗ.

Повечето преподавателки са единодушни , че по-възрастните „ученици”се оправят по-добре от по-младото поколение възпитаници на ОУ „Пейо Яворов”, тъй като владеят доста по-добре български. Посочват  за пример момиче, което дори не знаело как се дължи химикалка.

Единствените резерви са от страна на преподавателката по английски Росица Средкова. В нейната група от 5-7 клас са включени 6 жени, на които определено чуждият език им е труден. „Написаното в учебника не е много достъпно , тъй като някои от тях са учили други езици преди години. По-нормално би било да бъдат включени основни понятия , за да може езикът да се научи разговорно. Като примери могат да бъдат дадени неща, свързани с ежедневната дейност или изрази, които биха послужили на тези които си търсят работа в чужбина”, счита Средкова.

header

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *