Връчването на медалите на победителите става на специален подиум, с издигане на флага и националния химн в чест на победителите.
По време на церемонията по закриването също се провежда театрално представление – сбогуване с Олимпиадата, преминаване на участниците, речи на президента на МОК и представител на страната домакин. Закриването на олимпийските игри се обявява от президента на МОК. Следват националния химн на страната, олимпийския химн, сваляне на знамената. Представител на страната–домакин тържествено предава олимпийския флаг на президента на МОК, който на свой ред го предава на представител на Организационния комитет на следващата Олимпиада. Това е последвано от кратко представяне на града-домакин на следващите Игри. В края на церемонията, олимпийският огън се гаси на фона на лирична музика.От 1932 г. градът-домакин изгражда „олимпийско село“ – комплекс от жилищни помещения за участниците в Игрите. Организаторите на Игрите разработват символика на Олимпиадите: официална емблема и талисман на Игрите. Емблемата обикновено има уникален дизайн, стилизиран в съответствие с характеристиките на страната. Емблемата и талисмана на Игрите са неразделна част от сувенирите, които се произвеждат в големи количества. Приходите от продажбите на сувенири могат да са значителна част от приходите на Олимпиадата, но те невинаги покриват разходите.
На теория, Игрите са състезания между отделните спортисти, а не между националните отбори. Въпреки това, от 1908 г. получава разпространение т.н. неофициална отборна надпревара – определяне на мястото, заето от националните отбори, въз основа на броя получени медали и набрани в състезанията точки (точки се присъждат на първите шест места по системата: първо място – 7 точки, второ – 5, трето – 4, четвърто – 3, пето – 2, шесто – 1).