Софтуер (Software) е дума от английски език, която се използва като наименование на програмното осигуряване на компютъра.
Според предназначението си софтуерът бива:
Платформен
Софтуер, който служи като платформа за допълнителна разработка на приложения, зависещи от самата платформа (например както са компилаторите за езиците за програмиране).
Системен
Това са програми, изпълняващи системни функции. Системният софтуер организира и облекчава работата с компютърната система.
Най-важната част от него е операционната система – набор от програми, които управляват работа на всички компоненти на компютърната система и осъществяват връзката между потребителя на компютъра и хардуера. Операционната система управлява устройствата на компютъра чрез драйвери. Драйверът е специализирана програма, която служи за управление на дадено устройство.
Операционната система има три основни компонента:
Ядро – малка по обем програма, която организира паралелната работа на централния процесор и периферните устройства и управлява всички програми в операционната система.
Файлова система – управлява разпределението на файловете в компютъра и достъпа до тях.
Команден интерпретатор – осигурява взаимодействието между потребителя и компютъра, като изпълнява съответните команди.
Приложен
Това са най-известните сред потребителите приложения, с които те имат пряк контакт и използват най-често. Пример за такива са програми за обработка на текст, програми за създаване на електронни таблици, игри и др.
Скриптове
Представляват малки програми, които изпълняват потребителски команди или извършват действия в определен ред (например JavaScript).
Други видове
Shareware
За ползването на такъв софтуер не е задължително заплащане. Плащането на определена сума за него е доброволно. Прилича на софтуера с отворен код, но изходният (Source – сорс) код на софтуера не се разпространява свободно.
Freeware
Софтуер, който се разпространява свободно. Потребителят е длъжен да се съгласи с общите правила за ползване на безплатен софтуер и не е длъжен да заплаща такса на автора.
Adware
Оригиналният вид на софтуера е изменен и се разпространява като рекламира даден продукт (с текст или звук).
Демонстрационна версия (Demo)
Използва се за демонстрация на софтуера и за отчитане и тестване на основните му функции. Разпространява се свободно, но с ограничени възможности на софтуера.
Временна версия (Trial)
Софтуер, чиито функции важат само за определен период от време или за определен брой стартирания на софтуера, но се разпространява свободно.
Основни инструменти за създаване на софтуер
Текстов редактор
Текстовият редактор е приложна програма, която предлага на програмиста удобен начин за въвеждане и редактиране на програмен код.
Компилатор
Компилаторът е програма, която съединява фрагментите на програмата, за да се получи разбираем код за процесора на компютъра. Чрез него програмата се превежда от съответния език за програмиране на разбираем език за процесора.
Декомпилатор
Чрез него компилирана програма се разделя на съставни фрагменти.
Дебъгер
Служи за тестване и поправки на софтуер.