1. Протеинов Баланс
Протеините са един от най-ценните ресурси за човешкия организъм. Те са необходими за производството на различни хормони, ензими, кръвни фактори и мускули.
При прием на значимо количество протеин, в нашия организъм се стимулира протеинов синтез. Тялото ни използва наличните аминокиселини, за производство на всички неща, които споменах по-рано. Например, всеки път когато ударим доза протеин предизвикваме определено количество мускулно-протеинов синтез (МПС).
За сметка на това, в периодите между различните хранения имаме обратната функция – мускулно-протеинов разпад (МПР).
В дългосрочен план, ако количеството МПС надвишава МПР, ще има натрупване на мускулна маса.
Единствения начин да постигнем това е чрез тренировки с тежести. След всяка тренировка, тялото ни е много по-чувствително към МПС, и при прием на протеин се наблюдава много по-засилен МПС.
Чувствителността към МПС е различна при всеки човек. При елитните спортисти – бодибилдъри и трибойци, които ходят по състезания – ефектът трае около 8 часа.
Затова и много от олимпийските атлети тренират по няколко пъти на ден. За хората, които тепърва влизат в залата този ефект трае до 48 часа.
2. Мускулен растеж
Ясно е, че трябва да приемаме протеин в следтренировъчното си хранене. Въпросът е дали трябва да приемаме въглехидрати, мазнини или комбинация от двете, заедно с протеина?
Много хора проповядват идеята, че ако приемем супер-бърз въглехидрат след тренировка, ще вдигнем нивата на инсулин, което от своя страна ще доведе до по-добри резултати.
Тази теория звучи добре, но всъщност има няколко недостатъка:
- Първо, за да има ефект, инсулинът трябва да е в супрафизиологични количества. Става въпрос за много повече инсулин, отколкото може да се стимулира чрез храна.
- Второ, протеина също има инсулиногенен ефект, който е не по-малко силен от този на въглехидратите!
Проучванията показват, че доза суроватъчен протеин е напълно достатъчна, за да стимулира МПС до максимални нива, и добавката на въглехидрати, няма добавена стойност