Пиренейските козирози (Capra pyrenaica) са вид средноголеми бозайници от семейство Кухороги (Bovidae). Разпространени са на Пиренейския полуостров – в Испания и в Португалия, където изчезват, но впоследствие са реинтродуцирани. Известни са четири подвида, два от които изчезват през XIX-XX век. Пиренейският козирог е генетично най-близък до алпийския козирог (Capra ibex)
Видът е изчезнал, а от него разполагаме само със снимки.
Още 9 изчезнали животни: Nauka.OffNews.bg
По време на размножителния период (декември-януари) мъжките обикновено напускат своите ергенски клубове в самостоятелно търсене на стада с женски. За правото над харем от женски те водят битки„ блъскайки глави с големите си рога по характерен начин, изправяйки се на задните си крака за по-голяма засилка. Този характерен начин на борба се обяснява с малкото пространство, с което обикновено разполагат съперниците, и невъзможността да се засилват. Въпреки внушителните си рога, мъжките рядко се нараняват в своите битки.
След около 5-месечна (22-23 седмици) бременност женските раждат по едно, рядко две малки. Те бозаят около година, като женските достигат полова зрялост на две, а мъжките на три години.
Продължителността на живота им е около 15-20 години.
Към статиите поставете коментари,
редактирайте коментарите, отбележете един
от тях като спам, преместете един в кошчето.