Спиксов ара

Спиксовият ара, наречен още малък син ара, е известен с красивите си сини пера. Докато някои екземпляри все още има в плен, тези малки сини птици са изчезнали в дивата природа.

Причина за изчезване: Унищожаването на местообитанията и незаконния лов и търговия са основните причини за катастрофалното намаляване на броя на тези папагали.

Карибски тюлен монах

 

Последното официално документирано наблюдение на този вид тюлен е през 1952 г. Още по-смущаващо е, че е бил единственият тюлен роден в Карибско море и Мексиканския залив. Има само още два други живи видове тюлени монаси, в Хаваи и Средиземноморието.И двата вида са изложени на риск от изчезване.

Има още

Игуана

Игуаните (Iguana) са род от подразред Гущери. Срещат се в тропическите области на Централна и Южна Америка и Карибските острови.

Характерни за представителите на рода са масивното парче кожа, висящо под врата им, редица от шипове по целия им гръб до опашката и трето око на темето. Това е т.нар. париетално око и изглежда по-скоро като бледа люспа. Имат отлично зрение. Способни са да различават форми, сенки, цветове и движение на големи разстояния. Игуаните използват зрението си както за ориентиране и лов, така и за комуникация с други индивиди от вида си.

Костенурка

Костенурките (Testudines) са едни от най-старите животни на планетата, съществуващи още от ерата на динозаврите (преди 200 милиона години). Те са влечуги от разред Testudines (Костенурки), наричан също Chelonia и имат характерна черупка.

Това са най-примитивните сред всички съществуващи земноводни, стоящи близо до общия предшественик. Разпространени са навсякъде с изключение на Антарктика. Има изцяло сухоземни видове (сухоземни костенурки), обитаващи дори пустинни области, както и водни представители, срещащи се в солени (морски костенурки) или сладки води (сладководни костенурки). Размерите варират от 11,5 cm до 180 cm, съответно с тегло от няколко десетки грама до 590 кг.

Пеперуда

Пеперудите (Lepidoptera) наричани още „Люспестокрили“ или „Люспокрили“ са разред летящи насекоми. Разредът включва също така нощните пеперуди и молците. Често бива разделян на две групи (подразреди, инфраразреди, суперсемейства или по-рядко надсемейства според различните автори), обединяващи нощни пеперуди и молци в едната и дневни пеперуди в другата.

Крилете са 2 двойки с размах от 55 mm до 30 cm, покрити с различно оцветени люспи. Развитието е с пълна метаморфоза, т.е. пеперудите минават през четири етапа по време на своето развитие:

  1. яйце

  2. ларва, известна още като гъсеница

  3. какавида

  4. възрастна пеперуда (имаго)

Пчела

Пчелите (Anthophila) са клас насекоми от разред Ципокрили, близкородствен на осите и мравките. Известни са със своята роля за опрашването на растенията и, при най-известния вид – медоносната пчела, със създаването на мед и восък. Пчелите образуват монофилетична група в рамките на надсемейство Apoidea. Известни са близо 20 000 вида пчели, разпределени в между 7 и 9 семейства, но броят на неописаните е голям. Те се срещат на всички континенти, с изключение на Антарктида, във всякакви местности, където има опрашвани от насекоми цъфтящи растения.

Някои видове пчели, сред които медоносните, земните и безжилните пчели живеят в колонии. Пчелите са адаптирани за хранене с нектар (източник на енергия) и цветен прашец (източник на протеини и други хранителни вещества).

Кенгуру

    Кенгурови (Macropodidae) са семейство Двуутробни  бозайници, които главно се срещат в Австралия, но също така и в Нова Гвинея и остров Тасмания. Те са дневни животни и са вегетарианци. Живеят на стада водени от един възрастен мъжкар. Придвижват се със скокове. Голямата им опашка служи като балансьор. Някои от тях могат да плуват.

Големите кенгурута се движат със скорост до 80 km/h. Новородените са съвсем малки – около 2,5 cm. дължина.Новородените са едва 1 грам. Живеят в торбата на майката докато пораснат. Те остават там от 7-10 месеца. Хранят се от млечните жлези (зърна). Те захапват зърното и то набъбва в устата им докато я запълни цялата. Така то изпуска определено количество кърма в определено време.

Лъв

Лъвът (Panthera leo) е едър хищник от семейство Котки и един от четирите представители на род Пантери. С тегло, достигащо до 250 kg, той се нарежда като втората по големина след тигъра известна котка, обитаваща днес Земята.Ареалът на местообитание днес на представителите е силно ограничен за разлика от този, който е бил преди около 10 000 години. Днес лъвове се срещат само на едно място в Западна Индия и в разпокъсани райони на Субсахарска Африка. През последните 2  –  3 хилядолетия лъвът се е срещал и в Северна Африка и Югозападна Азия, но поради дейността на човека е изтласкан на далеч по-малка територия. Останки от съществуване на лъвове са открити и в цяла Евразия от Западна Европа до Индия, а в Северна и Южна Америка от Юкон до Перу. Това го прави, наред с котката, с най-обширен ареал на обитание.