- На 18 февруари 1979 г. в пустинята Сахара е валял сняг.
- На 29 март 1848 г. Ниагарския водопад спира за 30 часа, заради замръзването на Ниагара.
- Най-голямо количество валежи се наблюдават в планината Уаи-аль-аль, на Хаваите.
Дъждовните дни стигат до 350 в година.
През май в 1948 г. два новозеландски вулкана Mt.Ruapehu и Mt.Ngauruhoe са изригнали едновременно.
В Уганда през последните десетилетия, мълниеносни бури са се наблюдавали средно 250 дена на година. Това е мястото с най-многобройните бури на планетата.
Налягането в центъра на Земята е с 3 милиона пъти по-високо, отколкото налягането на земната атмосфера.
Две снежинки с абсолютна еднаква кристална структура не могат да съществуват.
За последните 300 години са унищожени 66% от горите на Земята.
Всяка година мълниеносните бури донасят над 10 милиона тона азот на Земята.
Всяка година на Земята има около 50 000 земетресения.
Най-голямата вълна, която е била някога виждана от човек, се е наблюдавала около Японския остров, Ишигаки през 1971 г. Тя е била с височина от 85 метра.
Най-голяма градушка е била наблюдавана в щата Канзас, САЩ. Ледените топчета тежали 700 гр.
Най-ниската температура на повърхността на Земята е била регистрирана на станция „Восток” в Антарктида: – 89.2 ° С.
Най-рязкото спадане на температура се е наблюдавало в щата Монтана, САЩ, на 23-24 януари през 1916 г. Температурата се е понижила от +6.7° С до -48.8°, т.е. с 55.5 градуса!
Най-слънчевото място на планетата е Мъртво море. Там се наблюдават около 330 слънчеви дни в година. Най-малко слънце се наблюдава на архипелага Северна Земя – само 12 дни в година.
Най-рязкото повишение на температурата е било регистрирано в Спирфиш, САЩ. В продължение на 2 минути температурата се е вдигнала с 27.2 градуса – от -20 до + 7.2.
Първата телевизионна прогноза на времето е била излъчена в Англия на 11 ноември през 1936 г.
Най-големият снеговалеж през цялата история се е наблюдавал в Калифорния в средата на 20 век. На една от планините за 6 дни от непрекъснат снеговалеж са натрупани около 5 метра сняг.
Температурата – 40 градуса по Целзий е равна на температурата -40 градуса по Фаренхайт. Това е единствената температура, еднаква и по двете скали.
Налице е и загадъчно явление, случващо се с всички високоточни измервателни прибори, наречено „нулев дрейф“. При точните метеорологични измервания грешката се повтаря с неизменно постоянство. Явно околното пространство непрекъснато мени параметрите си и действа по някакъв начин на стрелките на приборите. Какво точно се променя, не е известно засега.
Едно от най-странните явленияна света са т.нар. дросолиди, което в превод от гръцки означава „капчици влага“. В средата на лятото, в часовете преди разсъмване, когато във въздуха плуват капчици влага и е мъгливo, близо до замъка на Франк Костело се появява мираж на кървава битка. Според очевидци там дори се чуват викове и звън на оръжие. Полупрозрачните батални сцени се появяват над морето, издигат се към замъка и бавно изчезват в стените му.
Именно тук преди около 150 години е станало сражение между гърци и турци. Вероятно историческите събития по някакъв начин са се запечатали в информационното поле на Земята и постепенно изплуват с нова сила.