най-значимите успехи в медицината през 2012-та година

Сред най-големите успехи в медицината през тази година бяха резултатите от експерименти със стволови клетки и някои новости в областта на трансплантациите.

Учени от института Технион в Израел създадоха напълно функциониращи сърдечни мускули чрез препрограмиране на стволови и кожни клетки от пациенти. Оказа се, че тези клетки могат да "рестартират" ритъма на увредени сърдечни тъкани в обкръжението им.

Учените смятат, че е възможно пациенти да бъдат лекувани чрез инжектиране на нови сърдечни клетки, които са отгледани от стволови клетки, за да се създадат биологични пейсмейкъри. Те ще регулират сърдечния ритъм.

Изглежда, че клетките с най-бърз ритъм контролират темпото, така че ще могат да се използват за заменяне на изкуствени пейсмейкъри у хора със забавен или нередовен сърдечен ритъм, заяви ръководителят на изследването д-р Орен Каспи.

Д-р Каспи и колегата му проф. Лиор Гепщайн станаха първите учени в света, генерирали туптящи сърдечни клетки чрез препрограмиране на кожни клетки, отнети от пациенти.

На базата на ембрионални стволови клетки японски специалисти разработиха технология за култивиране на многослойна тъкан на ретината на човешко око. Създадената по този начин очна ретина е с вътрешни и външни слоеве. Разработката на учени от Центъра за биологично развитие в Кобе може да бъде използвана за лечение на тежки очни заболявания.

Изследователи под ръководството на Сабин Касталиола от Свободния университет в Брюксел отгледаха първата тироидна жлеза ин витро. За целта използваха плурипотентни стволови клетки, като заложиха на способността им да се диференцират и от тях да се образуват различни видове клетки. След това разработиха
процедура за трансформирането им в тироидна тъкан, която произвежда хормони, каквито са функциите на тироидната жлеза. Тази тъкан бе имплантирана у мишка, чиято тироидна жлеза предварително е била отстранена. Присаждането доведе до продължително и ефикасно производство на тироидни хормони.

Японски изследователи за пръв път създадоха яйцеклетки от стволови клетки, оплодиха ги и получиха здраво, възпроизвеждащо се потомство. Експериментите бяха извършени с лабораторни мишки от специалисти под ръководството на проф. Митинори Сайто от университета в Киото. Екипът е на мнение, че резултатите от
изследванията могат да допринесат за решаване на проблема с безплодието. Теоретично погледнато, ще е възможно да се получи потомство без участието на биологични родители.

Учени от Общата болница в Масачузетс достигнаха до революционно откритие, което един ден може да направи жените плодовити за цял живот. Екипът локализира стволови клетки, които участват в производството на яйцеклетки в яйчниците на жени във фертилна възраст, и отгледа незрели яйцеклетки, известни като ооцити. Те се оказаха жизнеспособни, след като бяха имплантирани в яйчникова тъкан, която впоследствие бе присадена у мишки. Ако се научим да насочваме правилно този процес, ще можем в близко бъдеще да разчитаме на неограничен ресурс от човешки яйцеклетки, увери ръководителят на изследването д-р Джонатан Тили.