CISPA – Клик, клик, двоен клик.

Е, ето ни пак – на почти същото място където бяхме миналата година със SOPA, тази сме с CISPA. За съжаление, надали тази тенденция на предлагане на закони за ограничаване или засилено наблюдение на онлайн дейността на масите ще тръгне в обратна посока – даже напротив, следващите години можем само да очакваме да се засили, но какво да се прави.

 

 

Неприятна перспектива, но преди да продължим нататък, нека да поясня, че SOPA и CISPA не са интересни имена за сладко с ягоди, макар че то звучи като доста по-приятна тема за обсъждане. Не, CISPA представлява проектозакон, и тук наблягам, че не съм юридическо лице (ако търсите такова, моля да се обърнете към г-н Божидар Захариев тел.0887262626),  който ще позволи на сайтовете които с такова наивно умиление посещаваме всяка сутрин, вечер, поябяд, и, разбира се, докато сме в тоалетната (че как без това) да споделят нашата информация. Или казано по друг начин – правителството ще има неограничен достъп до всичко което правим онлай.

Без паника.

Мисля, че горното изречение е основополагащо за тази статия. Колкото на вас или на мен да ни се иска ей така хубаво да си се попаникьосаме (все пак мина известно време от протестите), за съжаление сега няма да ни се отдаде този шанс. Първо на първо, този закон е предложен в САЩ и никъде другаде. Да, земята на възможностите, правилно прочетохте. Второ, правителството (включително и българското, предполагам) вече си има неограничен достъп до всичко. Ако частни компании като Гугъл и Амазон могат да предвидят какво ще си купим в следващите 5 години, от какво ще се интересуваме и да разберат каква е вероятността да позлваме Collgate всяка сутрин, то би било глупавичко да си мислим, че правителството не може да направи същите заключения. Макар и по различен път.

Гугъл Аналитикс може и да Ви показва част от информацията която събира от вашия сайт, но Вие нито я притежавате, нито може да я заличите. Адсенс и Амазон се ползват от историята на вашия браузър, за да насочат реклами, а Адсенс дори си позволява да сканира писмата Ви от джимейл, със същата цел.

Разбира те ли, ние вече си живеем под постоянно наблюдение от доста време. Това малко прилича на закона за снимането – Ако излезеш навънка от вкъщи ще бъдеш сниман. Само че изглежда ей така: Ако влезеш в интернет, ще бъдеш проследен, записан и идентифициран, а после направен на мишена за реклами. Ако не ти харесва, стой си в билбиотеката.

Та така – няма от какво да се плашите, мили читатели, не е толкова страшно колкото звучи. Най-големите сайтове организират протестни затъмнения (тоест спират да функционират в знак на протест, макар че надали това ще продължи дълго, защото и те трябва да ядат, нали) и доста хора са се събрали против това. Но във всеки случай – дори и да бъде прието – то това просто ще бъде официално деклариране на нещо което се случва от години. И така, животът продължава.

Клик.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *