CISPA – Клик, клик, двоен клик.

Е, ето ни пак – на почти същото място където бяхме миналата година със SOPA, тази сме с CISPA. За съжаление, надали тази тенденция на предлагане на закони за ограничаване или засилено наблюдение на онлайн дейността на масите ще тръгне в обратна посока – даже напротив, следващите години можем само да очакваме да се засили, но какво да се прави.

 

 

Неприятна перспектива, но преди да продължим нататък, нека да поясня, че SOPA и CISPA не са интересни имена за сладко с ягоди, макар че то звучи като доста по-приятна тема за обсъждане. Не, CISPA представлява проектозакон, и тук наблягам, че не съм юридическо лице (ако търсите такова, моля да се обърнете към г-н Божидар Захариев тел.0887262626),  който ще позволи на сайтовете които с такова наивно умиление посещаваме всяка сутрин, вечер, поябяд, и, разбира се, докато сме в тоалетната (че как без това) да споделят нашата информация. Или казано по друг начин – правителството ще има неограничен достъп до всичко което правим онлай.

Без паника.

Мисля, че горното изречение е основополагащо за тази статия. Колкото на вас или на мен да ни се иска ей така хубаво да си се попаникьосаме (все пак мина известно време от протестите), за съжаление сега няма да ни се отдаде този шанс. Първо на първо, този закон е предложен в САЩ и никъде другаде. Да, земята на възможностите, правилно прочетохте. Второ, правителството (включително и българското, предполагам) вече си има неограничен достъп до всичко. Ако частни компании като Гугъл и Амазон могат да предвидят какво ще си купим в следващите 5 години, от какво ще се интересуваме и да разберат каква е вероятността да позлваме Collgate всяка сутрин, то би било глупавичко да си мислим, че правителството не може да направи същите заключения. Макар и по различен път.

Гугъл Аналитикс може и да Ви показва част от информацията която събира от вашия сайт, но Вие нито я притежавате, нито може да я заличите. Адсенс и Амазон се ползват от историята на вашия браузър, за да насочат реклами, а Адсенс дори си позволява да сканира писмата Ви от джимейл, със същата цел.

Разбира те ли, ние вече си живеем под постоянно наблюдение от доста време. Това малко прилича на закона за снимането – Ако излезеш навънка от вкъщи ще бъдеш сниман. Само че изглежда ей така: Ако влезеш в интернет, ще бъдеш проследен, записан и идентифициран, а после направен на мишена за реклами. Ако не ти харесва, стой си в билбиотеката.

Та така – няма от какво да се плашите, мили читатели, не е толкова страшно колкото звучи. Най-големите сайтове организират протестни затъмнения (тоест спират да функционират в знак на протест, макар че надали това ще продължи дълго, защото и те трябва да ядат, нали) и доста хора са се събрали против това. Но във всеки случай – дори и да бъде прието – то това просто ще бъде официално деклариране на нещо което се случва от години. И така, животът продължава.

Клик.

 

Дебютния трейлър на Assassin’s Creed IV: Black Flag

Приключенията на индианският убиец Конър видимо са достигнали своя край и сега официално идва времето за нов герой и нова епоха.

 

При това – доста интересна епоха, защото – въпреки огромната популярност на филмите от серията "Карибски пирати" – флагът с черепа и кръстосаните кости се е появявал престъпно рядко в игрите от последното десетилетие.

Assassin's Creed IV: Black Flag ще поправи тази несправедливост като ни представя може би най-скарания със закона персонаж в рамките на поредицата – пиратът Едуард Кенуей, който се явява дядо на Конър от третата част.

Заради краткия цикъл на разработка, не очакваме чудеса от Assassin's Creed IV, който ще излезе по-малко от година след предшественика си, но пиратската история и противоречивият главен герой ни вдъхват надежда.

Самата игра излиза на 29 октомври тази година, а по-долу може да видите ефектния дебютен трейлър.

 

 

YouTube

Източник: novini.bg

Стилен дебютен трейлър на Thief: Out of the Shadows

Стилен дебютен трейлър на Thief: Out of the ShadowsТретата част от иновативната игрална поредица Thief излезе през 2004 година за PC и Xbox, а въпреки спекулациите, че приключенията на крадеца Гарет ще бъдат продължени, феновете бяха загубили надежда, че ще видят Thief 4.

Разпространителите от Square Enix и производителите от Eidos Montreal обаче в крайна сметка ще обединят сили за продължението, официално озаглавено Thief: Out of the Shadows. Премиерата на играта е насрочена за 2014 година, а платформите са PC, PlayStation 4, както и – евентуално – все още необявният наследник на Xbox 360.

За незапознатите – действието в Thief се развива на място, наречено просто Градът, представляващо кръстоска между викториански Лондон и стиймпънк фентъзи. Както предполага и заглавието, главният герой Гарет е умел крадец, който, също като Робин Худ краде от богатите, но, за разлика от него, дава парите единствено и само на себе си.

Според спекулациите Thief: Out of the Shadows ще ни представи нов, тираничен управник на Града и върлуваща чума, но все още е твърде рано да говорим официално за сценарни подробности.

На този етап почитателите на Гарет и приключенията му ще трябва да се задоволят с краткия, но стилен дебютен трейлър.

Гледайте:

Източник: inews.bg

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрия

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрия

С вчерашна дата Sony направи един от най-големите анонси в развлекателната софтуерна индустрия за цялата, 2013 година. А именно, обявяването на PlayStation 4 – следващата версия на изключително популярната платформа, продала до този момент повече от 430 милиона бройки.

Преди да се съсредоточим върху новостите, които ще предостави PS4, сме длъжни дебело да подчертаем, че Sony цели да отвърне подобаващо на пазарната хегемония на Apple за разпространение на дигитално съдържание. Нещо повече, Sony не само ще се опита да предложи модел, който да е на нивото на този на Apple, но дори да отиде отвъд него – да създаде своя собствена пазарна ниша и начин за дигитално разпространение на информация.

Важно е да се наблегне и на факта, че PlayStation 4 е първата конзола на Sony, която е асемблирана от западните инженери и студия на компанията, а не в Япония.

В следващите редове ще наблегнем стриктно на превъзходните възможности на конзолата, потенциалното бъдеще и по-малко на самата конференция, режисирана чудесно от Sony.

В две изречения, ивентът беше изключително стилизиран и правен с доста голям бюджет. От красивото осветление, до огромните екрани, наобиколили присъстващите на мероприятието посетители, през минималистичните лога на PlayStation – всичко беше чудесно премерено и очаквано, предвид изградените от Sony традиции.

 

SonyПрототип на новия контролер на конзолата – Dual Shock 4 

По същество, зад асемблирането на PS4 стои Марк Черни – едно от най-големите имена в игралната индустрия, работил преди това за компании като Atari и SEGA (Sonic The Hedgehog), преди да се присъедини към Sony.

Освен прекрасен гейм дизайнер, Черни е и един от най-грамотните в техническо отношение хора в индустрията.

Няма как човек да не се съгласи с последното, предвид хардуера на PlayStation 4 и заглавието, което Марк заработва за конзолата.

Технически характеристики:

Независимо че Sony работи върху PS4 от цели 5 години, скокът спрямо PlayStation 3 в хардуерно отношение е меко казано грандиозен. Толкова голям, че като нищо заглавията, разработвани с голям бюджет за конзолата, две години след старта ѝ, ще наподобят силно визуалните достижения на Аватар.

PS4 ще включва 8-ядрен процесор от AMD, видео чип с производителност почти 2 терафлопса и 8GB от изключително бързата рам памет DDR5, от която ще се възползват както процесора на конзолата, така и нейното видео.

Всеки PS4 ще разполага с твърди диск и bluray драйв (до 50GB информация на един носител).

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрияSonyВсички издатели и студия, които ще работят върху продукти за PlayStation 4

Дори и повърхностни, статистките в последните няколко изречения едва ли интересуват голяма част от потенциалните купувачи на платформата.

За тях най-важен е софтуерът на конзолата. Все пак, редно е да отбележим, че хардуера на PS4 действително бележи грандиозен скок не само спрямо PS3 и Xbox 360, но и спрямо прясната конзола на Nintendo – Wii U.

Операционна система:

В интервю за Eurogamer Шухей Йошида от Sony споделя следното: " (С PS4) искаме да направим така, че да не се налага на потребителите да чакат за каквото и да било. Ако имате един свободен час и искате да го прекарате в забава с дадена видеоигра, то е важно за нас да не губите дори секунди преди да се включите в играта".

С други думи, вече няма да бъде необходимо да сваляте на твърдия диск конкретно заглавие от онлайн магазина на PS4, PSN, за да го играете, а просто можете да стартирате играта, докато тя се сваля на заден план.

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрияSonyДейвид Пери обяснява грандиозната cloud технология GaiKai

Същото важи за гледане на филми и слушане на музика и въобще, за всякакъв вид дигитално съдържание.

Предвид убийствените характеристики на PS4 и бързия пренос на данни, на заден план ще се случват всякакви ъпдейти на операционната система, фърмуеъра, поправки и ъпдейти на различни игри и т.н.

Обвързаността със социалните мрежи Facebook и видео стрийминг гиганта Ustream ще се извършва чрез нов бутон на контролера на PS4 – Share (споделям).

PS4 ще позволи на потребители да гледат в реално време как техен приятел играе на конкретно заглавие – да се учи от играта му, да оставя коментари и т.н.

Интегрална част от PlayStation 4 ще бъде и cloud технологията на Gaikai, компания, закупена от Sony през 2012 година.

Тя ще позволи на стриймването на игри, видео и музика от PS4 към почти всеки модерен смартфон, таблет и PSVita.

Последното ще придаде изцяло нов смисъл на съществуването на PSVita, защото на практика чрез портативната конзола на Sony всеки потребител ще има постоянен достъп и до своя PS4, включително услугите и игрите за него.

За Sony всекидневната с конзола под телевизора вече не е центърът на забавления – играчът е. И именно заради това той трябва да може да носи със себе си съдържанието на PS4 навсякъде – чрез PSVita (най-добрия вариант, смартфони и таблети).

Обратната съвместимост на PS4 с PSone, PS2 и PS3, ще се извършва посредством cloud услугите на GaiKai.

Dual Shock 4, Move и новият EyeToy

Въпреки че не наблегна с пълна сила на периферията за PS4, Sony все пак демонстрира новите контролери за конзолата – Dual Shock 4 и следващата версия на камерата EyeToy, която ще играе ролята на Kinect устройството, на което залага Microsoft в техния Xbox.

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрияSonyWatch Dogs на Ubisoft

Важно е да се отбележи, че моушън контролерът Move ще бъде съвместим с PS4.

Dual Shock 4 от своя страна ще предложи вграден нов сензор, тъч пад, вграден говорител, жак за слушалки, подобрени аналогови стикове, подобрени L2 и R2 бутони, SHARE бутон за споделяне в социалните мрежи, LED Light Bar. В рамките на представянето Марк Черни обяви, че за изработката на новия контролер Sony са се допитали до членове на почти всички големи гейм студия.

Камерата от своя страна може да работи в резолюция от 1280х800, но повече за нейната функционалност, като и тази на DualShock 4, ще научим най-вероятно на тазгодишното Е3.

Игрален софтуер:

Независимо от всички мултимедийни възможности, които ще бъдат заложени в PlayStation 4, новата машина на Sony ще продължи да бъде на първо място продукт, който цели да забавлява чрез развлекателен софтуер. Изключително силен коз на Sony в рамките на анонса на PS4 беше фактът, че освен заглавията на собствените си разработчици, компанията беше поканила две от най-големите студия в цялата индустрия, които дълго време работиха ексклузивно за платформи като Xbox 360 и PC. А именно, Bungie и Blizzard.

Съответно, Blizzard обяви Diablo III за PS3 и PS4, а Bungie новата си творба Destiny – също за PS3 и PS4.

Абсолютно всички големи издатели ще пишат игри за PS4, а японски гиганти като Capcom и Square Enix са разработили и нови графични енджини, които се възползват пълноценно от възможностите на PlayStation 4.

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрия

В рамките на ивента бяха направени адски впечатляващи демонстрации на Killzone: Shadowfall, Drive Club, inFamous: Second Son, The Witness, Deep Down и Watch Dogs. Плюс изключителни технически дема в реално време от Quantic Dreams, Media Molecule и Square Enix.

Трейлърите и презентациите на изброените по-горе продукти можете да гледате в края на текста.

Това ли бе всичко?

Очаквано, Sony не обяви цената, на която ще се продава конзолата, но моментните спекулации се въртят около сумите 400 и 450 долара.

Японците не показаха и визията на самата конзола – това най-вероятно ще се случи на предстоящото Е3.

Сама по себе си обаче, презентацията беше чудесно режисирана – показвайки голяма част от новостите, които ще предложи PS4, като в същото време немалка част от елементите на платформата продължават да са обвити в мистика.

Подобен, ограничен донякъде, анонс, дава на Sony свободата и гъвкавостта да нанесе корекции на своята платформа, ако следващия Xbox от Microsoft предложи радикални подобрения спрямо PS4 – нещо, в което повечето анализатори се съмняват.

Поне що се отнася до чиста хардуерна производителност, повечето анализатори са на мнение, че PS4 ще бъде най-мощната конзолна платформа на пазара.

Социалния елемент на PS4 определено е впечатляващ и не случайно президентът на GaiKai Дейвид Пери обяви, че за PS4 е разработена най-голяма геймърска мрежа в света.

PlayStation 4 – бъдещето на развлекателната индустрия

SonyDeep Down на Capcom показа превъзходна визия

Cloud свързаността на PS4 и PSVita ще даде и нов живот за портативната конзола на Sony.

Първата крачка на Sony към върха на следващата конзола генерация е смела и настъпателна.

Премиера на конзолата, поне в САЩ, трябва да се състои в края на настоящата календарна година, а Sony разполага с предостатъчно време да разбули всички неразбулени тайни около PlayStation 4.

Можем да бъде обаче категорични, че след 20 февруари светът на конзолния гейминг навлезе в изцяло нова, адски предизвикателна и също толкова любопитна ера.

Източник: inews.bg